PROGRAM

PROGRAM

 

Vineri, 1 noiembrie

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Ai mei erau super, scenariu colectiv, regia Cristian Ban,Teatrul „Ioan Slavici” Arad (în concurs)

ORA 19.00, Sala Mare

Familia Addams, libretul Marshall Brickman & Rick Elice, muzica și versurile Andrew Lippa, regia Răzvan Mazilu, Teatrul Excelsior București (în concurs)

 

Sâmbătă, 2 noiembrie

ORA 19.00, Sala Mare

Legături primejdioase, de Christopher Hampton, regia Cristi Juncu, Teatrul Mic București (în concurs)

 

Duminică, 3noiembrie

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Before Breakfest, de Eugene O`Neill, regia Andreea și Andrei Grosu, Teatrul „Maria Filotti” Brăila ” (în concurs)

ORA 19.00, Sala Mare

O lecție de bune manieredeJean-Claude Grumberg, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Evreiesc de Stat București (în concurs)

 

Luni, 4 noiembrie

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Hunt for Stalin, de Lasha Bughadze, regia Hakob Kazanchyan, Teatrul „H. Paronyan” Erevan / Republica Armenia (spectacol invitat)

ORA 19.00, Sala Mare

Granița, de Constantin Cheianu, regia Radu Ghilaș, Teatrul „Mikola Kulish” Herson / Ucraina Armenia (spectacol invitat)

 

Marți, 5 noiembrie

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban, Teatrul „Unteatru” București (în concurs)

ORA 20.00, Sala Mare

Billy Șchiopulde Martin Mcdonagh, regia Vlad Massaci, Teatrul de Stat Constanța (în concurs)

 

Miercuri, 06 noiembrie

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Eine Kleine Nachtmusik,un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul „Unteatru” București (în concurs)

ORA 19.00, Sala Mare

Salba draculuide Vasile Alecsandri,regia Alexandru Dabija, Teatrul „Fani Tardini” Galați (în concurs)

ORA 19.00, Sala Primăriei - Curtea de Argeș

100 de minute de libertate, textul șiregia Bogdan Sărătean, Teatrul Satiricus „Ion Luca Caragiale” Chișinău / Republica Moldova (spectacol invitat)

 

Joi, 7 noiembrie

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Povestea păsării fără cuibde Ada Lupu, regia Iris Spiridon, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași (în concurs)

ORA 19.00, Sala Mare

Sub fiecare pas e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine,scenariul șiregia Radu Afrim, Teatrul Tineretului Piatra Neamț (în concurs)

 

Vineri, 8 noiembrie

ORA 11.00, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Colocviu:Forme noi în teatru - surse de inspirație și creativitate

Modererator criticul de teatru Sebastian Vlad Popa.

*Regizoarea Marina Hanganu face o scurtă prezentare, în cuvinte și imagini, a Teatrului Telematic.

*Criticul de teatru Doina Papp prezintă cartea în dialog: Alexandru Darie – spectacole de poveste

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

A Home for Sheep and Dreams– one woman showZdrava Kamenova, regia Gergana Dimitrova, Teatrul „Maxim Gorki” / Studio Я Berlin, Teatrul Neumarkt Zurich în parteneriat cu Organizația culturală de artă contemporană alternativă ”36 Monkeys” Sofia / Bulgaria (în concurs)

ORA 19.00, Sala Mare

Fania Fenelon, după Playing for timede Arthur Miller, versiunea scenică șiregia Alexander Hausvater – Teatrul „Alexandru Davila” Pitești(premieră)

 

Sâmbătă, 9 noiembrie

ORA 12.00, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Colocviu: Forumul Tinerilor Regizori – întâlnire cu regizorul Silviu Purcărete

ORA 17.30, Sala Studio „Liviu Ciulei”

Limite de Mihaela Michailov și Radu Apostol, regia Radu Apostol, Centrul educațional de teatru „Replika” București (în concurs)

ORA 19.00, Sala Mare

Sam, sau introducere în viața de familiede Maria Wojtyszko, regia László Bocsárdi, Teatrul „Tamasi Aron” Sfântu Gheorghe (în concurs)

 

Duminică, 10 noiembrie

ORA 19.00 , Sala Mare

Mihăiță. Reconstituirea unei vieți– one man show George Mihăiță, Teatrul de Comedie București (spectacol invitat)

După spectacol, actorul va oferi publicului autografe pe volumul MIHĂIȚĂReconstituirea unei vieți. Autor Doina Papp.

 

*Selecționerul spectacolelor în concurs și al spectacolului invitat (Mihăiță. Reconstituirea unei vieți) – criticul de teatru Ludmila Patlanjoglu