George SLĂTIOREANU

GEORGE SLĂTIOREANU

01.06.1971, Pitești (Argeș)

În stagiunea teatrală 2022-2023 joacă în: 

  • Păcală – ,,Isprăvile lui Păcală, regia Nicolae Bănică
  • Lup – ,,Lădița fermecată, regia Nicolae Bănică
  • Motanul – ,,Moș poveste se întoarce, regia Nicolae Bănică
  • Lup – ,,Scufița Roșie”, regia Mihai Savu și Andreea Botescu-Boțîrcă
  • Bunicul – ,,Ridichea uriașă, regia Florin Dumitru
  • Papagal, Mutulică – ,,Albă ca zăpada”, regia Gabi Apostol
  • Șusu – ,,Minunea lui Moș Nicolae”, regia Gabi Apostol
  • Lup – ,,O altă capră cu trei iezi”, regia George Slătioreanu
  • Baba – ,,Fata moșului și fata babei”, regia Toma Hogea
  • Ștefan Popa – Amintiri din copilărie, regia Nicolae Poghirc
  • Berry – ,,Detectiv pe portativ”, regia Alexandru Boureanu
  • Rege – ,,Motanul încălțat”, regia Geo Balint
  • Jandarm, corb, motan, Pulcinella – ,,Pinochio”, regia Alina Hristea
  • Rege, dansator, cântăreț, străjer – ,,Rapunzel”, regia Cristian Mitescu
  • Drac, prinț – ,,Crăiasa zăpezilor”, regia Mirela Nicolau
  • Înger – ,,Un domn bătrân cu aripi enorme”, regia Cristina Andreea Ion și Petru Stratulat
  • Jack – ,,Jack și vrejul de fasole”, regia Gabi Apostol
  • Ursul – ,,Ursul păcălit de vulpe”, regia Carmen Călin
  • Omul însurat – ,,Prostia Omenească”, regia Alexandru Boureanu
  • Pedagog – ,,Pedagog de școală nouă, regia Daniel Bucur
  • Paznic, vrăjitor – ,,Vrăjitorul din Oz”, regia Daniel Bucur
  • Mânuire oi, Mandalorian – ,,Dacii și românii”, regia Cezar Ghioca
  • Serdarul Cuculeț – ,,Koana Kiritza, regia Sandu Grecu

Roluri la TAD

  • Mânuire oi, Mandalorian – ,,Dacii și românii”, regia Cezar Ghioca
  • Serdarul Cuculeț – ,,Koana Kiritza, regia Sandu Grecu
  • Cuplet, poezie – ,,Inimă, nu fi de piatră!, regia George Diaconescu
  • Omul care surâde – ,,Migranții”, regia Sandu Grecu
  • Gheorghe – ,,Vreau să fiu și eu vedetă, regia Nicolae Bănică
  • Bi-Bi – ,,Bi-bi și zmeul, regia Ion Puiu Stoicescu
  • Pic – ,,Pic și Poc dresori”, regia Nicolae Bănică
  • Copac – ,,Hotarul basmelor”, regia Emilian Cortea
  • Gheorghe – ,,Legenda lacului Învârtita, regia Nicolae Bănică
  • Regele vânt – ,,Unde sunt poveștile, regia Nicolae Bănică
  • Bucătar – ,,Frumoasa din pădurea adormită, regia Gabriel Cadariu
  • Lup – ,,Jobenul magic, regia Nicolae Bănică
  • Tata – ,,Cenușăreasa, regia Nicolae Bănică
  • Prințul Spam – ,,Prințul Spam și Împărăția mărului mușcat, regia Anca Dinu
  • Vânător – ,,Șepcuța roșie, regia Gabriela Roșu
  • Locotenent Linguriță, dansator – ,,Războiul Lingurilor”, regia Nicolae Bănică
  • Lupul – ,,Lupul cu trei iezi, regia Mariana Tănăsescu
  • Cățelul – ,,O călătorie neobișnuită, regia Nicolae Bănică
  • Bebo Kindu – ,,Aventură în savană, regia Emilian Cortea
  • Ursul – ,,Hai la ceaiul din pădure, regia Luminița Anton Tutu
  • Bărbuță – ,,Înapoi acasă, regia Nicolae Bănică
  • Baronul – ,,Nu prea albă ca zăpada și motanul descălțat, regia Nicolae Bănică
  • Argatul – ,,Punguța cu doi bani, regia Nicolae Bănică
  • Tăicuțul, șarpe – ,,Spiridușul poznaș”, regia Nicolae Bănică
  • Scaraoțchi – ,,Ivan Turbincă, regia Nicolae Bănică
  • Iedul mare – ,,Trei iezi cântăreți”, regia Nicolae Bănică
  • Ciobănașul – ,,Balada prințesei vrăjite, regia Nicolae Bănică
  • Zmeu – ,,O poveste pe dos, regia Nicolae Bănică
  • Ciuperca – ,,S-a pierdut o melodie, regia Nicolae Bănică
  • Stăpânul mării – ,,Puterea dragostei, regia Nicolae Bănică
  • Mânuire păpuși – ,,Peronul cu vise, regia Nicolae Bănică
  • Giafar, cadâna – ,,Muc își caută norocul, regia Toma Biolan
  • Ion – ,,Dar din dar, regia.V. Badita
  • Anotimp, omida, corb – ,,Tolba lui Moș Poveste, regia Nicolae Bănică
  • Zmeu, motan – ,,Cartea cu povești, regia Nicolae Bănică
  • Andersen, pește – ,,Degețica, regia Nicolae Bănică
  • Vânător – ,,Ce cauți în povestea mea?, regia Radu Ene
  • Ciora – ,,Boroboață
  • Soarele – ,,Legenda lui Vam, regia Matei Varodi
  • Berbecul – ,,Pe cuvânt de crocodil
  • Naufragiatul, șarpe – ,,Răzbunarea animalelor, regia Nicolae Bănică
  • Vulpoiul – ,,Puneți mâna pe Aristide 
  • Prințesa – ,,Voinicelul și Crăiasa
  • Bursucul, ciuperca – ,,S-a pierdut o melodie
  • Madam Pisicescu – ,,Vrăjitorul cel bun
  • Țăranul – ,,Cei trei purceluși  
  • Balaur – ,,Legenda lui Sciun, regia Bogdan Cioabă
  • Tichie – ,,Poveste cu lustru, regia Petrișor Stan
  • Pitic – ,,Albă ca zăpada, regia Aurel Anchidin și Nicolae Bănică
  • Vrăjitoare, copil – Nuielușa de alun, regia Bogdan Cioabă
  • Prințesa Mălina, țăran – ,,Sarea în bucate de Alecu Popovici
  • Moment de mânuire – ,,Trecut-au anii… Dor de Eminescu” – coordonatori eveniment Constantin Cotimanis și Iulia Dumitru.

Festivaluri la care am participat  și concursuri de teatru:

  •  Festivalul Euro-Marionete – ,,Nuielușa de alun”, Arad (1994)
  • Festivalul de teatru pentru copii din localitatea Montana (Bulgaria) – ,,Trei iezi cântăreți”, (1995)
  • Festivalul Gulliver, Galați (1995)
  • Festivalul Internațional SĂPTĂMĂNA TEATRELOR DE ANIMAȚIE – Constanța (1999)
  • Festivalul Lutke 2000 – spectacol de gală, Ljubljana-Slovenia (2000)
  • Festivalul Ion Creanga, Bacău (2000)
  • Gala Internațională a recitalurilor de animație – ,,Peronul cu vise”, Botoșani (2003)
  • Festivalul Puck – Animafest, Cluj-Napoca (2004)
  • Festivalul  Puck – Animafest, Cluj-Napoca (2008)
  • Festivalul Gulliver – ,,Isprăvile lui Păcală”, Galați (2010)
  • Festivalul Cernavodă  – ,,Isprăvile lui Păcală” (2011)
  • Festivalul Caragialiana  – etapă locală și județeană (2004)
  • Festivalul  Tudor Mușatescu – etapă locală și județeană (2006)
  • Caragiale – contemporanul nostru (2007)
  • Festivalul de interpretare teatrală pentru copii (2008)
  • Festivalul Internațional de interpretare teatrală – Tudor Mușatescu (2009)
  • CARAGIALE – contemporanul nostru (2009)
  • Festivalul ,,Papusile vii”, Targoviste (2008)
  • Festivalul de teatru pentru copii și tineret, Cernavodă (2010)
  • Festivalul  Ion Creanga – ,,Ivan Turbincă”, Bacău (2000)
  • Participări, alături de colectivul teatrului, la anumite acțiuni ale Consilului Județean Argeș oferite publicului piteștean cu diverse ocazii: Crăciun, Moș Nicolae, 1 Iunie, Zilele Piteștiului, Zilele Argeșului, etc;
  • Participări, alături de colectivul teatral, la Festivalurile de Teatru pentru Copii atăt locale, căt și naționale și internaționale: Pitești, Galați, Brăila, Bacău, București, Sibiu, Cluj, Timișoara, Botoșani, Craiova, Târgoviște, Arad, Montana (Bulgaria), Ljubjiana (Slovenia), Vratsa (Bulgaria), Kragujevac (Serbia) ,etc.

 Studii:

  • Facultatea de Litere din Craiova, departamentul de Artă teatrală – Actorie, lasa profesor Adrian Andone, promoția 2014
  • Facultatea de Litere din Craiova, departamentul de Artă teatrală – Actorie, master, promoția 2016
  • Today's visitors: 89
  • Total page views: 40,507
Events of the Speaker
You might also love these events.
Scufița roșie după Frații Grimm dramatizare de Carmen Călin Premiera 19.11.2011, Sala Studio „Liviu Ciulei” Unul dintre basmele copilăriei, care a traversat mări, țări și generații, care a încântat milioane de copii și a rămas întipărit în memoria colectivă și...
RIDICHEA URIAȘĂ adaptare de Cristina Dumitru după o poveste populară rusă Premiera: 02.04.2016, Sala Studio „Liviu Ciulei” RIDICHEA URIAȘĂ este povestea plină de haz despre bunicul care a plantat, în grădina sa, o sămânță de ridiche. Leguma a crescut neobișnuit...
RIDICHEA URIAȘĂ adaptare de Cristina Dumitru după o poveste populară rusă Premiera: 02.04.2016,  Sala Studio „Liviu  Ciulei” RIDICHEA URIAȘĂ este povestea plină de haz despre bunicul care a plantat, în grădina sa, o sămânță de ridiche. Leguma a crescut neobișnuit...
FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ             după Mihai Eminescu Premiera 14.01.2024 Anul teatral 2024 debutează la Teatrul „Alexandru Davila” cu premiera „Făt-Frumos din lacrimă”, dramatizare după basmul poetului național Mihai Eminescu. Textul este recomandat de programa școlară...
Upcoming
FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ             după Mihai Eminescu Premiera 14.01.2024 Anul teatral 2024 debutează la Teatrul „Alexandru Davila” cu premiera „Făt-Frumos din lacrimă”, dramatizare după basmul poetului național Mihai Eminescu. Textul este recomandat de programa școlară...
Upcoming
28 ianuarie 2024
CRĂIASA ZĂPEZILOR             după Hans Christian Andersen dramatizare de Mirela NICOLAU Reluare: 27.11.2021 – Sala Studio Mai întâi a fost ideea: drumul alb de la copilărie la maturitate, o lume albă care devine în final...
3 decembrie 2023
MINUNEA LUI MOȘ NICOLAE Reluare: 5.12.2021 – Sala Studio Distribuție Ionuț OANȚĂ –Moș Nicolae George SLĂTIOREANU- Lușu Aura FLOROIU – Mușu Gabriela ROȘU – Șușu Mihai SAVU- Tatăl Olga PODARU, Cristina MUSCALU, Andreea BOTESCU BOȚÎRCĂ – Cele trei fete Nineta...
Expired
Sari la conținut