Gabriela ROȘU

GABRIELA ROȘU  

12.01.1968,  Pitești

În stagiunea curentă joacă în:

  • Pisica, Vulpea – ,,Moș Poveste se întoarce” regia  Nicolae Bănică
  • Vulpea – ,,Lădița fermecată”, regia Nicolae Bănică
  • Preoteasa, Michiduță – ,,Isprăvile lui Păcală”, regia Nicolae Bănică
  • Fetița de tâlhar – ,,Crăiasa Zăpezii”, regia Mirela Nicolau
  • Iedul mare – ,,O altă capră cu trei iezi”, regia George Slătioreanu
  • Fata Moșului – ,,Fata babei și fata moșului”, regia Toma Hogea
  • Țăranca, Mogorogea – ,,Amintiri din copilărie”, regia Nicolae Poghirc
  • Spiridușul Mușu – ,,Minunea lui Moș Nicolae”, regia Cristina Dumitru
  • Coțofana – ,,Detectiv pe portativ”, regia Alexandru Boureanu
  • Rapunzel – ,,Rapunzel”, regia Cristian Mitescu
  • Zâna, Dihorul – ,,Aventurile lui Pinochio”, regia Alina Hiristea
  • Prințesa – ,,Motanul Încălțat”, regia Geo Balint
  • Harpă – ,,Jack și vrejul de fasole fermecat”, regia Gabriel Apostol
  • Rușinosul – ,,Albă ca zăpada”, regia Gabriel Apostol
  • Soacra, femeia cu carul – ,,Prostia omenească”, regia Alexandru Boureanu
  • Elevul Bârsescu – ,,Un pedagog de școală nouă”, regia Daniel Bucur
  • Mânuire oaie – ,,Dacii și romanii”, regia Cezar Ghioca
  • Recitator – ,,De atunci și până astăzi”, regia Bogdan Cioabă

Roluri la TAD

  • Fata Pasăre – Legenda Țării lui Vam, dramatizare de Matei Varodi după Vladimir Colin, regia Matei Varodi
  • Oaia Dondonella – ,,Pe cuvânt de crocodil” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Arhaț – ,,Muc își caută norocul” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Catrina –  ,,Punguța cu doi bani” de Jean Gheliuc, regia Aurel Anchidin
  • Tomberon și Mitzi – ,,Poveste cu lustru” de Toma Biolan, regia Petrișor Stan
  • Viermele, băiatul – ,,Nuielușa de alun”, dramatizare de Victor Mihalache după Călin Gruia, regia Nicolae Bănică
  • Balaurul – ,,Povestea lui Sciun” de Gabriela Popescu, regia Nicolae Bănică
  • Maimuțica Ica – ,,Răzbunarea animalelor” de Victor Mihalache,  regia Nicolae Bănică
  • Prințesa  – ,,Dulce ca sarea”, dramatizare de Alecu Popovici, regia Nicolae Bănică
  • Dihorul – ,,Puneți mâna pe Aristide” de Gheorghe Scripcă, regia Aurel Anchidin
  • Bărzoiul Cioc Lung – ,,S-a pierdut o melodie” de Marin Radu Ene, regia Nicolae Bănică
  • Ducesa Furculița – ,,Războiul lingurilor” de Ion Popa și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Iedul mijlociu – ,,Lupul cu trei iezi” de Mariana Tănăsescu, regia Mariana Tănăsescu
  • Crăiasa – ,,Voinicelul și Crăiasa” de Maria Kownaka, regia Nicolae Bănică
  • Botosul – ,,Albă ca Zăpada și cei 7 pitici”, dramatizare de Magdalena Manoilescu, regia Aurel Anchidin
  • Pucelușul Sfârlă – ,,Cei trei purceluși” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Bunica – ,,Șepcuța Roșie” de Gabriela Roșu, regia Gabriela Roșu
  • Pisica – ,,O călătorie neobișnuită” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Maimuțica – ,,Aventură în savană” de Toma Biolan, regia Emilian Cortea
  • Madam Pisicescu – ,,Vrăjitorul cel bun” de A. Sapghir și S. Procofiev, regia Aurel Anchidin
  • Lupul – ,,Hai la ceaiul din pădure”, spectacol gen revistă de Gheorghe Scripcă, regia Luminița Anton Tuțu
  • Găina Lolita– ,,Înapoi acasă” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Motanul – ,,Spiridușul poznaș” de Alexandru Darian, regia Nicolae Bănică
  • Vrăjitoarea – ,,Nu prea Albă ca Zăpada și Motanul Descălțat” de Alecu Popovici, regia Nicolae Bănică
  • Moartea – ,,Ivan Turbincă”, dramatizare de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Zâna – ,,Dar din dar” de Victor Bădiță, regia Victor Ignat
  • Păpușa – ,,Amintiri…amintiri” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Iedul mijlociu – ,,Trei iezi cântăreți” de Andrei Gâlea, regia Nicolae Bănică
  • Vrăjitoarea, Prințesa – ,,Balada Prințesei vrăjite” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae  Bănică
  • Anna, nevasta pescarului – ,,Puterea dragostei” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Tânăra – ,,Peronul cu vise” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Veverița – ,,Ursul păcălit de vulpe”, dramatizare de Carmen Călin, regia Nicolae Bănică
  • Iapa Rosalinda – ,,O poveste pe dos” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Furnica, Vulpea – ,,Tolba lui Moș Poveste” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Prezentatoarea – ,,Vreau să fiu și eu vedetă” de Gabriela Roșu, regia Nicolae Bănică
  • Pisica, Vulpea – ,,Moș Poveste se întoarce” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Lizuca – ,,Bi-Bi și Zmeul” de Ion Puiu Stoicescu, regia Ion Puiu Stoicescu
  • Clovnul Poc – ,,Pic și Poc dresori” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Ciripica – ,,Hotarul basmelor” de Mariana Tănăsescu, regia Emilian Cortea
  • Vulpea – ,,Lădița fermecată” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Pisica, Vulpea, Prințesa Mofturica – ,,Cartea cu povești” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Leneșa – ,,Pe planeta Mură-n gură” de Ion Popa, regia Nicolae Bănică
  • Una din Iele – ,,Legenda Lacului Învârtita” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Jobenul Magic – ,,Jobenul magic” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Crăiasa poveștilor – ,,Unde sunt poveștile” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Preoteasa, Soacra – ,,Isprăvile lui Păcală” – dramatizare de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Prințesa – ,,Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Mirela Nicolau, regia artistică Mirela Nicolau
  • Fiica cea mare – ,,Cenușăreasa” – dramatizare de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia artistică Nicolae Bănică
  • Zița – ,,O noapte furtunoasă” – regia artistică Emilian Cortea
  • Pițipoanca – ,,Doi români prin Europa” de Sevastian Tudor, regia artistică Matei Varodi
  • Fraila – ,,Gaițele”, regia artistică Matei Varodi
  • Soția – ,,Bărbatul sau matriarhatul” de Dorin Oancea, regia artistică Dorin Oancea
  • Țiganca – ,,Nu m-am gândit la despărțire”, regia artistică Dorin Oancea
  • Kitty – ,,Ciripit de păsărele” de Dinu Grigorescu, regia artistică Matei Varodi
  • Asistenta, Pacienta – ,,Cum te simți, doctore?” de Dorin Oancea, regia artistică Dorin Oancea
  • Îndrăgostita, Prezentatoare – ,,Iubesc femeia”, regia artistică Ionuț Oanță
  • Șoricelul – ,,Ridichea uriașă”, dramatizare de Florin Dumitru, regia artistică Florin Dumitru
  • Îndrăgostita – ,,Și tu…și eu…”  de Dan Panțoiu, regia artistică Adriana Drugulescu
  • Crăciunița – ,,Moș Crăciun vine în oraș”, regia George Diaconescu
  • Iedul mare – ,,O altă capră cu trei iezi” de George Slătioreanu, regia artistică George Slătioreanu
  • Una dintre invitate – ,,Ah, Pitești, ce drag îmi ești ”, regia artistică Vasile Muraru și Valentina Fătu
  • Tânăra – ,,O iubire…o poveste” de Dan Panțoiu, regia artistică Adriana Drugulescu
  • Unul din membrii corului antic – ,,Antigona”, adaptare de MC Ranin, regia artistică MC Ranin
  • Fata moșului – ,,Fata babei și fata moșului”, dramatizare după Ion Creangă de Toma Hogea, regia artistică Toma Hogea
  • Țăranca, Mogorogea – ,,Amintiri din copilărie”, dramatizare de Nicolae Poghirc, regia artistică Nicolae Poghirc
  • Spiridușul Click – ,, Prințul Spam și Împărăția Mărului mușcat” de Bogdan Drăgan, regia artistică Anca Dinu
  • Unul din spiriduși – ,,Minunea lui Moș Nicolae” de Cristina Dumitru, regia artistică Cristina Dumitru
  • Rapunzel – ,,Rapunzel”, dramatizare de Cristian Mitescu, regia artistică Cristian Mitescu
  • Coțofana – ,,Detectiv pe portativ” de Alexandru Boureanu, regia artistică Alexandru Boureanu
  • Una dintre deținute, mama – ,,Fania Fenelon”,  regia artistică Alexander Hausvater
  • Zâna, Dihorul – ,,Aventurile lui Pinochio”, dramatizare de Radu Aldulescu, regia artistică Alina Hiristea
  • Prințesa – ,,Motanul Încălțat”, dramatizare de Geo Balint, regia  artistică Geo Balint
  • Eleonora Popoviciu  – ,,Viața la bloc”, de Alexandru Boureanu, regia artistică Alexandru Boureanu
  • Elisenda – ,,Un domn bătrân cu aripi enorme”, adaptare după Gabriel Garcia Marquez, regia Cristina Andreea Ion și Petru Stratulat
  • Harpa – ,,Jack și vrejul de fasole fermecat”, scenariu și regie Gabriel Apostol
  • Rușinosul – ,,Albă ca zăpada”, scenariu și regie artistică Gabriel Apostol
  • Soacra, Femeia cu carul – ,,Prostia omenească”, adaptare după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu
  • Avocata, Regina – ,,Inimă, nu fi de piatră”, regia George Diaconescu
  • Elevul Bârsescu – ,,Pedagog de școală nouă”, adaptare după I.L.Caragiale, regia Daniel Bucur
  • Mânuire oaie – ,,Dacii și romanii.ro”, regia Cezar Ghioca
  • ,,De atunci și până astăzi”, regia Bogdan Cioabă (2022)

Studii:

  • Facultate –  Universitatea Pitești, FTLIA, departament Arta actorului, clasa profesor Adrian Titieni, promotia 2022
  • Master – Universitatea din Craiova, departament Arta actorului, clasa prof. Mirela Cioabă, promoția 2017

 

  • Today's visitors: 15
  • Total page views: 73,371
Events of the Speaker
You might also love these events.
Motanul încălțat                de Charles Perrault Spectacolul „Motanul încălțat”, în regia lui Geo Balint este o poveste binecunoscută a lui Charles Perrault, despre cel de-al treilea și cel mai tânăr fiu care primește partea cea mai mică din moștenire, aproape nimic....
PROSTIA OMENEASCĂ după Ion Creangă Premiera: 17-18.09.2022, Sala Studio „Liviu Ciulei” “Prostia omenească” este o poveste pentru copii de toate vârstele. Adaptarea scenică a regizorului Alexandru Boureanu, în care redescoperim minunatul univers al marelui nostru povestitor Ion Creangă, este una în care umorul...
23 martie 2024
CUMETRELE de Michel Tremblay Traducerea Petre BOKOR Premiera: 03.06.2023, Sala Mare De-a lungul timpului, spectacolul ,,Cumetrele” a fost pus în scenă în diferite viziuni scenice și distribuții, dar, de fiecare dată, a încântat publicul care a savurat și textul și...
Expired
FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ             după Mihai Eminescu Premiera 14.01.2024 Anul teatral 2024 debutează la Teatrul „Alexandru Davila” cu premiera „Făt-Frumos din lacrimă”, dramatizare după basmul poetului național Mihai Eminescu. Textul este recomandat de programa școlară...
Expired
FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI după Ion Creangă dramatizare de Constantin Brehnescu Premiera: 21.04.2018, Sala Studio „Liviu Ciulei” În basm este vorba despre un moș și o babă care aveau două fete: una cuminte, a moșneagului, și alta obraznică și...
PEDAGOG DE ȘCOALĂ NOUĂ După Momente și Schițe de I.L. Caragiale dramatizare și ilustrație muzicală de Daniel Bucur Premiera: 03.12.2022 Sala Mare Adaptare a binecunoscutelor schițe ale lui I.L.Caragiale, piesa, lucrată în maniera specifică unui musical, este o comedie care...
Expired
Ursul păcălit de vulpe                 de Ion Creangă Adaptare de Carmen Călin Din 1880, când a fost tipărită prima dată, până astăzi, Ursul păcălit de vulpe rămâne una dintre acele povești care au intrat în conștiința populară pentru valoarea lor anecdotică. Pornind de...
Cu ce putem să te ajutăm?
Sari la conținut