Gabriela ROȘU

GABRIELA ROȘU  

12.01.1968,  Pitești

În stagiunea curentă joacă în:

  • Pisica, Vulpea – ,,Moș Poveste se întoarce” regia  Nicolae Bănică
  • Vulpea – ,,Lădița fermecată”, regia Nicolae Bănică
  • Preoteasa, Michiduță – ,,Isprăvile lui Păcală”, regia Nicolae Bănică
  • Fetița de tâlhar – ,,Crăiasa Zăpezii”, regia Mirela Nicolau
  • Iedul mare – ,,O altă capră cu trei iezi”, regia George Slătioreanu
  • Fata Moșului – ,,Fata babei și fata moșului”, regia Toma Hogea
  • Țăranca, Mogorogea – ,,Amintiri din copilărie”, regia Nicolae Poghirc
  • Spiridușul Mușu – ,,Minunea lui Moș Nicolae”, regia Cristina Dumitru
  • Coțofana – ,,Detectiv pe portativ”, regia Alexandru Boureanu
  • Rapunzel – ,,Rapunzel”, regia Cristian Mitescu
  • Zâna, Dihorul – ,,Aventurile lui Pinochio”, regia Alina Hiristea
  • Prințesa – ,,Motanul Încălțat”, regia Geo Balint
  • Harpă – ,,Jack și vrejul de fasole fermecat”, regia Gabriel Apostol
  • Rușinosul – ,,Albă ca zăpada”, regia Gabriel Apostol
  • Soacra, femeia cu carul – ,,Prostia omenească”, regia Alexandru Boureanu
  • Elevul Bârsescu – ,,Un pedagog de școală nouă”, regia Daniel Bucur
  • Mânuire oaie – ,,Dacii și romanii”, regia Cezar Ghioca
  • Recitator – ,,De atunci și până astăzi”, regia Bogdan Cioabă

Roluri la TAD

  • Fata Pasăre – Legenda Țării lui Vam, dramatizare de Matei Varodi după Vladimir Colin, regia Matei Varodi
  • Oaia Dondonella – ,,Pe cuvânt de crocodil” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Arhaț – ,,Muc își caută norocul” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Catrina –  ,,Punguța cu doi bani” de Jean Gheliuc, regia Aurel Anchidin
  • Tomberon și Mitzi – ,,Poveste cu lustru” de Toma Biolan, regia Petrișor Stan
  • Viermele, băiatul – ,,Nuielușa de alun”, dramatizare de Victor Mihalache după Călin Gruia, regia Nicolae Bănică
  • Balaurul – ,,Povestea lui Sciun” de Gabriela Popescu, regia Nicolae Bănică
  • Maimuțica Ica – ,,Răzbunarea animalelor” de Victor Mihalache,  regia Nicolae Bănică
  • Prințesa  – ,,Dulce ca sarea”, dramatizare de Alecu Popovici, regia Nicolae Bănică
  • Dihorul – ,,Puneți mâna pe Aristide” de Gheorghe Scripcă, regia Aurel Anchidin
  • Bărzoiul Cioc Lung – ,,S-a pierdut o melodie” de Marin Radu Ene, regia Nicolae Bănică
  • Ducesa Furculița – ,,Războiul lingurilor” de Ion Popa și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Iedul mijlociu – ,,Lupul cu trei iezi” de Mariana Tănăsescu, regia Mariana Tănăsescu
  • Crăiasa – ,,Voinicelul și Crăiasa” de Maria Kownaka, regia Nicolae Bănică
  • Botosul – ,,Albă ca Zăpada și cei 7 pitici”, dramatizare de Magdalena Manoilescu, regia Aurel Anchidin
  • Pucelușul Sfârlă – ,,Cei trei purceluși” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Bunica – ,,Șepcuța Roșie” de Gabriela Roșu, regia Gabriela Roșu
  • Pisica – ,,O călătorie neobișnuită” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Maimuțica – ,,Aventură în savană” de Toma Biolan, regia Emilian Cortea
  • Madam Pisicescu – ,,Vrăjitorul cel bun” de A. Sapghir și S. Procofiev, regia Aurel Anchidin
  • Lupul – ,,Hai la ceaiul din pădure”, spectacol gen revistă de Gheorghe Scripcă, regia Luminița Anton Tuțu
  • Găina Lolita– ,,Înapoi acasă” de Toma Biolan, regia Nicolae Bănică
  • Motanul – ,,Spiridușul poznaș” de Alexandru Darian, regia Nicolae Bănică
  • Vrăjitoarea – ,,Nu prea Albă ca Zăpada și Motanul Descălțat” de Alecu Popovici, regia Nicolae Bănică
  • Moartea – ,,Ivan Turbincă”, dramatizare de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Zâna – ,,Dar din dar” de Victor Bădiță, regia Victor Ignat
  • Păpușa – ,,Amintiri…amintiri” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Iedul mijlociu – ,,Trei iezi cântăreți” de Andrei Gâlea, regia Nicolae Bănică
  • Vrăjitoarea, Prințesa – ,,Balada Prințesei vrăjite” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae  Bănică
  • Anna, nevasta pescarului – ,,Puterea dragostei” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Tânăra – ,,Peronul cu vise” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Veverița – ,,Ursul păcălit de vulpe”, dramatizare de Carmen Călin, regia Nicolae Bănică
  • Iapa Rosalinda – ,,O poveste pe dos” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Furnica, Vulpea – ,,Tolba lui Moș Poveste” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Prezentatoarea – ,,Vreau să fiu și eu vedetă” de Gabriela Roșu, regia Nicolae Bănică
  • Pisica, Vulpea – ,,Moș Poveste se întoarce” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Lizuca – ,,Bi-Bi și Zmeul” de Ion Puiu Stoicescu, regia Ion Puiu Stoicescu
  • Clovnul Poc – ,,Pic și Poc dresori” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Ciripica – ,,Hotarul basmelor” de Mariana Tănăsescu, regia Emilian Cortea
  • Vulpea – ,,Lădița fermecată” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Pisica, Vulpea, Prințesa Mofturica – ,,Cartea cu povești” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Leneșa – ,,Pe planeta Mură-n gură” de Ion Popa, regia Nicolae Bănică
  • Una din Iele – ,,Legenda Lacului Învârtita” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Jobenul Magic – ,,Jobenul magic” de Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Crăiasa poveștilor – ,,Unde sunt poveștile” de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Preoteasa, Soacra – ,,Isprăvile lui Păcală” – dramatizare de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia Nicolae Bănică
  • Prințesa – ,,Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Mirela Nicolau, regia artistică Mirela Nicolau
  • Fiica cea mare – ,,Cenușăreasa” – dramatizare de Gabriela Roșu și Nicolae Bănică, regia artistică Nicolae Bănică
  • Zița – ,,O noapte furtunoasă” – regia artistică Emilian Cortea
  • Pițipoanca – ,,Doi români prin Europa” de Sevastian Tudor, regia artistică Matei Varodi
  • Fraila – ,,Gaițele”, regia artistică Matei Varodi
  • Soția – ,,Bărbatul sau matriarhatul” de Dorin Oancea, regia artistică Dorin Oancea
  • Țiganca – ,,Nu m-am gândit la despărțire”, regia artistică Dorin Oancea
  • Kitty – ,,Ciripit de păsărele” de Dinu Grigorescu, regia artistică Matei Varodi
  • Asistenta, Pacienta – ,,Cum te simți, doctore?” de Dorin Oancea, regia artistică Dorin Oancea
  • Îndrăgostita, Prezentatoare – ,,Iubesc femeia”, regia artistică Ionuț Oanță
  • Șoricelul – ,,Ridichea uriașă”, dramatizare de Florin Dumitru, regia artistică Florin Dumitru
  • Îndrăgostita – ,,Și tu…și eu…”  de Dan Panțoiu, regia artistică Adriana Drugulescu
  • Crăciunița – ,,Moș Crăciun vine în oraș”, regia George Diaconescu
  • Iedul mare – ,,O altă capră cu trei iezi” de George Slătioreanu, regia artistică George Slătioreanu
  • Una dintre invitate – ,,Ah, Pitești, ce drag îmi ești ”, regia artistică Vasile Muraru și Valentina Fătu
  • Tânăra – ,,O iubire…o poveste” de Dan Panțoiu, regia artistică Adriana Drugulescu
  • Unul din membrii corului antic – ,,Antigona”, adaptare de MC Ranin, regia artistică MC Ranin
  • Fata moșului – ,,Fata babei și fata moșului”, dramatizare după Ion Creangă de Toma Hogea, regia artistică Toma Hogea
  • Țăranca, Mogorogea – ,,Amintiri din copilărie”, dramatizare de Nicolae Poghirc, regia artistică Nicolae Poghirc
  • Spiridușul Click – ,, Prințul Spam și Împărăția Mărului mușcat” de Bogdan Drăgan, regia artistică Anca Dinu
  • Unul din spiriduși – ,,Minunea lui Moș Nicolae” de Cristina Dumitru, regia artistică Cristina Dumitru
  • Rapunzel – ,,Rapunzel”, dramatizare de Cristian Mitescu, regia artistică Cristian Mitescu
  • Coțofana – ,,Detectiv pe portativ” de Alexandru Boureanu, regia artistică Alexandru Boureanu
  • Una dintre deținute, mama – ,,Fania Fenelon”,  regia artistică Alexander Hausvater
  • Zâna, Dihorul – ,,Aventurile lui Pinochio”, dramatizare de Radu Aldulescu, regia artistică Alina Hiristea
  • Prințesa – ,,Motanul Încălțat”, dramatizare de Geo Balint, regia  artistică Geo Balint
  • Eleonora Popoviciu  – ,,Viața la bloc”, de Alexandru Boureanu, regia artistică Alexandru Boureanu
  • Elisenda – ,,Un domn bătrân cu aripi enorme”, adaptare după Gabriel Garcia Marquez, regia Cristina Andreea Ion și Petru Stratulat
  • Harpa – ,,Jack și vrejul de fasole fermecat”, scenariu și regie Gabriel Apostol
  • Rușinosul – ,,Albă ca zăpada”, scenariu și regie artistică Gabriel Apostol
  • Soacra, Femeia cu carul – ,,Prostia omenească”, adaptare după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu
  • Avocata, Regina – ,,Inimă, nu fi de piatră”, regia George Diaconescu
  • Elevul Bârsescu – ,,Pedagog de școală nouă”, adaptare după I.L.Caragiale, regia Daniel Bucur
  • Mânuire oaie – ,,Dacii și romanii.ro”, regia Cezar Ghioca
  • ,,De atunci și până astăzi”, regia Bogdan Cioabă (2022)

Studii:

  • Facultate –  Universitatea Pitești, FTLIA, departament Arta actorului, clasa profesor Adrian Titieni, promotia 2022
  • Master – Universitatea din Craiova, departament Arta actorului, clasa prof. Mirela Cioabă, promoția 2017

 

  • Today's visitors: 13
  • Total page views: 57,527
Events of the Speaker
You might also love these events.
23 martie 2024
CUMETRELE de Michel Tremblay Traducerea Petre BOKOR Premiera: 03.06.2023, Sala Mare De-a lungul timpului, spectacolul ,,Cumetrele” a fost pus în scenă în diferite viziuni scenice și distribuții, dar, de fiecare dată, a încântat publicul care a savurat și textul și...
Expired
FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ             după Mihai Eminescu Premiera 14.01.2024 Anul teatral 2024 debutează la Teatrul „Alexandru Davila” cu premiera „Făt-Frumos din lacrimă”, dramatizare după basmul poetului național Mihai Eminescu. Textul este recomandat de programa școlară...
Upcoming
FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI după Ion Creangă dramatizare de Constantin Brehnescu Premiera: 21.04.2018, Sala Studio „Liviu Ciulei” În basm este vorba despre un moș și o babă care aveau două fete: una cuminte, a moșneagului, și alta obraznică și...
PEDAGOG DE ȘCOALĂ NOUĂ După Momente și Schițe de I.L. Caragiale dramatizare și ilustrație muzicală de Daniel Bucur Premiera: 03.12.2022 Sala Mare Adaptare a binecunoscutelor schițe ale lui I.L.Caragiale, piesa, lucrată în maniera specifică unui musical, este o comedie care...
Upcoming
Ursul păcălit de vulpe                 de Ion Creangă Adaptare de Carmen Călin Din 1880, când a fost tipărită prima dată, până astăzi, Ursul păcălit de vulpe rămâne una dintre acele povești care au intrat în conștiința populară pentru valoarea lor anecdotică. Pornind de...
O ALTĂ CAPRĂ CU TREI IEZI adaptare de George Slătioreanu după Ion Creangă   Premiera: 07.10.2017, Sala Studio „Liviu Ciulei” ”O altă capră cu trei iezi” –  o adaptare inedită a poveștii scrisă de Ion Creangă. Cei trei iezi duc o...
10 martie 2024
CUMETRELE de Michel Tremblay Traducerea Petre BOKOR Premiera: 03.06.2023, Sala Mare De-a lungul timpului, spectacolul ,,Cumetrele” a fost pus în scenă în diferite viziuni scenice și distribuții, dar, de fiecare dată, a încântat publicul care a savurat și textul și...
Expired
Sari la conținut